Jak wozić dziecko w samochodzie? Przepisy a bezpieczeństwo.

Jak wozić dziecko w samochodzie? Przepisy a bezpieczeństwo.

Dziecko w samochodzie. Przepisy, a bezpieczeństwo.

Jak wozić dziecko w samochodzie, aby było ono bezpieczne – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Warto poznać kilak zasad, które pozwolą rozwiać pewne wątpliwości. Od 2015 roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Do tej pory należało przewozić w foteliku dziecko do 12 roku życia - obecnie należy kierować się wzrostem, a nie wiekiem dziecka, choć biorąc pod uwagę ograniczenia wagowe fotelików masa dziecka również ma znaczenie. Oznacza to, że jeśli Twoja pociecha w 13 roku życia (lub później) będzie mierzyć mniej niż 150 cm, musi być zapięta w aucie w bezpiecznym foteliku. Prawo wymaga od nas także użytkowania fotelika zgodnie z zaleceniami producenta.

Co więc zrobić, gdy dziecko ma mniej niż 150 cm, a ze względu na jego masę (powyżej 36 kg) nie pasuje mu żaden z bezpiecznych fotelików samochodowych? W takiej sytuacji rodzice tej pociechy są zwolnieni z tego obowiązku o ile osiągnęło one co najmniej 135 cm wzrostu ale bezwzględnie należy je zapiąć pasami bezpieczeństwa. Należy pamiętać że rezygnacja z fotelika przy 135 cm, nie jest dobrym rozwiązaniem, istnieją bowiem inne możliwości żeby mimo wszystko przewozić dziecka w bezpiecznym foteliku. W takiej sytuacji warto udać się do wykwalifikowanego sklepu po poradę.

Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy w samochodzie jest przewożona trójka dzieciaków, ale można w nim z tyłu zamontować prawidłowo tylko dwa bezpieczne foteliki. W takiej sytuacji jeden z małych podróżników – jeśli ma co najmniej 3 lata – może być przewożony bez fotelika, ale pod warunkiem, że zostanie przypięty pasami bezpieczeństwa. Wyjątek ten nie ma niestety nic wspólnego z bezpiecznym przewożeniem dzieci. Zanim zdecydujemy się z niego skorzystać warto poradzić się specjalisty, który pomoże znaleźć odpowiednie i zarazem bezpieczne dla nas rozwiązanie.

Fotelik nie jest także obowiązkowy, gdy dziecko jest przewożone taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej). O ile jednak trudno jest przewidzieć pewne zdarzenia losowe, które zmuszą nas do przewiezienia dziecka pojazdem należącym do jednej z wymienionych wyżej służb publicznych, o tyle, gdy regularnie korzystamy z taksówek, warto fotelik mieć. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby takie akcesorium znajdowało się w wyposażeniu każdej taksówki, ponieważ jest wtedy szansa, że byłoby dopasowane do danego modelu samochodu.

Bezpieczne dziecko, czyli fotelik tyłem do kierunku jazdy

Najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dziecka jest fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF. Warto w ten sposób transportować naszą pociechę jak najdłużej. Takiego fotelika nie wolno montować na przednim siedzeniu samochodu, jeśli jest on wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Jeśli koniecznie musimy wieźć dziecko na przednim siedzeniu (namawiamy do tego, aby bezpieczne foteliki mocować z tyłu), to podczas przewożenia dziecka poduszka powietrzna bezwzględnie musi zostać wyłączona.

Rodzice i opiekunowie dzieci poniżej 3 roku życia muszą także pamiętać o tym, że nie wolno im przewozić swoich pociech w samochodzie, który nie został wyposażony w pasy bezpieczeństwa i bezpieczny fotelik dla dziecka lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci. Przede wszystkim chodzi tu o stare czy wręcz zabytkowe modele samochodów. W sytuacji, gdy dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie wolno go sadzać na przednim siedzeniu samochodu bez fotelika (lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci). Obecnie za przewożenie dziecka niezgodne z przepisami (zobacz także część 1 tego artykułu mówiącego jak wozić dziecko w samochodzie) grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Jednak bezpieczeństwo i zdrowie naszej pociechy jest warte znacznie więcej i nie warto na nim oszczędzać.

Fotelik na przednim fotelu, czy tylnej kanapie?

Obecnie ustawodawca zezwala na to, aby fotelik znajdował się z przodu na miejscu pasażera. Jednak jest to możliwe tylko pod pewnym warunkiem. Montaż musi zostać przeprowadzony prawidłowo, a jeśli zapięty jest fotelik tyłem do kierunku jazdy poduszka powietrzna musi zostać dezaktywowana. Wielu rodziców docenia taką możliwość, ponieważ dużo łatwiej jest im wtedy zająć się dzieckiem, gdy marudzi lub płacze. Mają z nim także kontakt wzrokowy. Jednak statystyki mówią jasno – miejsce pasażera obok kierowcy należy do najniebezpieczniejszych podczas kolizji i wypadków drogowych. Aby widzieć, co się dzieje z naszą pociechą z tyłu, można zamontować specjalne lusterko. Nie jest to duży wydatek, ale dzięki niemu smyk będzie bezpieczniejszy.

Zdecydowanie rekomendujemy przewożenie dziecka na tylnej kanapie. Fotelik zamontowany na środku tylnej kanapy zapewni mu optymalne bezpieczeństwo podczas podróży (pod warunkiem, że został tam prawidłowo zamontowany). Instalacja fotelika na środku gwarantuje, że podczas zderzenia bocznego dziecko będzie mniej narażone na urazy.
Jeśli miejsce pośrodku tylnej kanapy nie ma odpowiednich zabezpieczeń lub nie jest ona na tyle szeroka, aby zamontować tam bezpiecznie fotelik, wybierzmy miejsce za pasażerem.

Pamiętajmy także o tym, aby bezpieczny fotelik był dopasowany nie tylko do wieku, wzrostu, wagi dziecka, ale także do samochodu. Niezbędna jest także umiejętność jego prawidłowego zamontowania.

Najważniejszą i najprostszą odpowiedzią na pytanie jak wozić dziecko w samochodzie jest – z głową. Jeśli nie będziemy myśleć i uważać na to, co się dzieje na drodze podczas jazdy, nic nie zapewni maluchowi (i nam) 100 % bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium