Jak dobrać fotelik?

Zakup fotelika samochodowego wymaga od rodziców znacznie więcej uwagi i zaangażowania niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wśród ogromu produktów i marek, kolorów, informacji i opinii na ich temat naprawdę ciężko jest się odnaleźć. A to dopiero początek, bo - i o tym dużo rzadziej się mówi - pozostają jeszcze przecież kwestie dopasowania fotelika do samochodu, jego fachowy montaż, właściwe zapięcie dziecka w samym foteliku, i tak dalej, i tak dalej... W dzisiejszych czasach wiele osób chce być ekspertami dosłownie w każdej dziedzinie - dotyczy to również bezpieczeństwa dzieci. Niestety często osoby te nieświadomie powielają błędne opinie i przekonania, przez co narażają na niebezpieczeństwo najmłodszych. Każdego roku w wypadkach drogowych w Polsce obrażenia odnosi 3000 dzieci, blisko 100 z nich traci życie. Dlatego zachęcamy Cię do weryfikowania opinii zaczerpniętych z forów internetowych, przeróżnych blogów, wśród znajomych i rodziny, niestety również części sprzedawców, ponieważ wbrew pozorom jest to trudna, skomplikowana i specjalistyczna wiedza, wymagająca doświadczenia i bardzo indywidualnego podejścia. Pamiętaj - Twoje dziecko jest jedyne i niepowtarzalne, a to, co dobre dla innych, niekoniecznie musi sprawdzić się u Ciebie.

Jesteśmy na rynku od 2011 roku, sprzedaliśmy naprawdę tysiące fotelików i z całą stanowczością możemy stwierdzić jedno - nie da się właściwie odpowiedzieć na pytania typu "JAK DOBRAĆ FOTELIK?", "JAKI FOTELIK SAMOCHODOWY BĘDZIE DLA CIEBIE DOBRY?" lub "KTÓRE FOTELIKI POLECAMY?" bez zapoznania się z Twoim konkretnym, indywidualnym przypadkiem, tego w jakim wieku masz dziecko i co zastaniemy w Twoim samochodzie. Zachęcamy więc do wizyty w naszych salonach Centrum Fotelików w Krakowie, Katowicach, i Rzeszowie, gdzie zupełnie za darmo dobierzemy Ci odpowiedni i bezpieczny fotelik. Nie leczysz się przecież przez Google, więc i fotelika tam nie szukaj... :)

Poniżej postaramy się omówić kilka podstawowych kwestii związanych z fotelikami i ich doborem. Zdajemy sobie sprawę, że to tylko powierzchowny skrót i prosimy - nie traktuj tego jak instrukcji do wyboru fotelika. Pamiętaj też - jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości lub coś jest dla Ciebie niejasne - skontaktuj się z nami. Czasami poświęcenie dodatkowej godziny przed zakupem fotelika może naprawdę uratować Twoje dziecko.

Jeden z filmów, który nakręciliśmy wspólnie z AutoCentrum.pl i Zacharem Zawadzkim. Jak nie kupować fotelików i jak nie przewozić w nich dzieci na INTERIA.TV.

1. JAKI FOTELIK JEST NAJBEZPIECZNIEJSZY?

Taki, który będzie właściwie dobrany do samochodu i dziecka oraz Twoich potrzeb, zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi i zasadami fachowego montażu oraz, co równie istotne taki, w którym Twoje dziecko będzie prawidłowo zapięte.

2. WAGA DZIECKA, A FOTELIK.

Niby proste, ale z doświadczenia wiemy, że wcale nie takie oczywiste. Twoje dziecko MUSI SIĘ MIEŚCIĆ w przedziale wagowym fotelika, który chcesz kupić. Nie ma tu mowy o marginesach. Czasami dopuszcza się wcześniejszą przesiadkę z fotelika w grupie 0/0+ na kolejny, ale i dziecko i fotelik muszą spełniać określone warunki. Jeżeli producent posługuje się kryterium wzrostu (I-size) - oczywiście decyduje wzrost dziecka. I sprawa druga, równie ważna: to, że na foteliku jest napisane "9-36kg" wcale nie oznacza, że Twoje dziecko będzie z niego korzystało w całym określonym w homologacji przedziale wagowym. Często się zdarza, że dzieci znacznie wcześniej "wyrastają" z fotelika i nie zakładajmy, że skoro jest napisane "do 36kg", to na pewno tak będzie. Podobnie wygląda sytuacja z drugiej strony. Niekoniecznie fakt, że dziecko waży już 9kg powoduje, że automatyczne przesadzenie go do "większego" fotelika będzie dobrym posunięciem. Zasada ta dotyczy wszystkich kategorii wagowych i grup.

3. CZY FOTELIK NA PASY MOŻNA ZAMONTOWAĆ W KAŻDYM SAMOCHODZIE?

Teoretycznie tak, ale niekoniecznie poprawnie. Wbrew powszechnej opinii foteliki montowane 3-punktowym pasem samochodowym stosunkowo często stwarzają ogromne problemy podczas montażu lub po prostu nie da się ich popranie zapiąć. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne np. ukształtowanie kanapy samochodu, układ pasów itd. I nie ma tu mowy o tym, że "skoro sąsiad ma taki fotelik, a auto tylko o rok młodsze, to u mnie też będzie ok". To, co jest bezpieczne w mniemaniu sąsiada, niekoniecznie musi takie być w rzeczywistości lub/i sprawdzać się również u Ciebie. Jedynym znanym nam sposobem na zweryfikowanie, czy fotelik pasuje do samochodu jest przymiarka u fachowców.

4. FOTELIK NA PASY CZY ISOFIX?

To zależy. Przyjmujemy, że montaż przez system Isofix jest bezpieczniejszy m.in. dlatego, że dzięki specjalnym uchwytom, mocujemy fotelik bezpośrednio do konstrukcji (karoserii) samochodu. W znaczny sposób minimalizujemy również ryzyko pojawienia się błędów podczas montażu. Niestety system isofix, w zależności od fotelika występuje w różnych wariantach. Nie w każdym aucie, które ma Isofix możemy zapiąć poprawnie każdy fotelik z Isofixem. Wbrew wielu opiniom, foteliki montowane pasem samochodowym bardzo często da się zapiąć równie sztywno, jak przy użyciu Isofixu. Idąc tym tropem - źle dobrany / zapięty fotelik z Isofixem jest mniej bezpieczny dla Twojego dziecka, niż pasujący i prawidłowo zapięty fotelik mocowany samymi pasami. I jeszcze jedno - nie masz Isofixu w samochodzie? Nie kombinuj, tylko wybierz fotelik na pasy. Pozostaje jeszcze kwestia wygody i szybkości montażu - Isofix wygrywa tutaj zdecydowanie i rodzicom, którzy często wyciągają fotelik z samochodu lub przekładają go między autami takie rozwiązanie oszczędzi masę czasu i nerwów.

5. PAS TOP TETHER / NOGA STABILIZUJĄCA  - CO TO JEST?

Są to elementy systemu Isofix (lub ogólnie systemu montażu fotelika). Pas TopTether to dodatkowy pas, który zapinamy "gdzieś za fotelikiem", w dedykowanych do tego punktach. Mocowania TopTether mogą znajdować się dosłownie wszędzie, czasami bywają również zaszyte (podobnie jak same uchwyty Isofix w samochodzie!). Sprawdź w instrukcji obsługi, czy to masz - po prostu. Jeżeli producent Twojego samochodu słowem nie wspomina o "TopTether", to zapominamy o sprawie i szukamy czegoś innego. Noga stabilizująca w zasadzie pełni tą samą funkcję, co pas TopTether. W naszej opinii jest ona wygodniejsza w użyciu, choć nie jest to regułą. Rozłożenie nogi na podłodze auta jest przeważnie szybsze i nie wymaga grzebania w bagażniku. Uwaga - podobie jak w przypadku TopTethera, nie każdy fotelik z nogą stablilizującą możemy zapiąć w każdym samochodzie!

6. CZY FOTELIKI TYŁEM (RWF) SĄ BEZPIECZNIEJSZE?

Tak, są bezpieczniejsze (oczywiście o ile są właściwie dobrane i zamontowane). Generalnie chodzi o to, że 3/4 wypadków drogowych to zderzenia czołowe. Jeżeli dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy, to podczas kolizji siły zderzenia wciskają je w fotelik. Takie ułożenie powoduje, że na ciało dziecka (a w szczególności na głowę i szyję) działają dużo mniejsze przeciążenia. Jeżeli masz wybór i możliwość, to staraj się przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak się da (oczywiście jeżeli pozwala na to Twój fotelik!). A nogi? Wierz nam, że nogi nie są problemem dla Twojego dziecka - ono zawsze znajdzie sobie wygodną i odpowiednią dla siebie pozycję. Jeżeli uważasz inaczej, to albo powtarzasz zasłyszane, błędne opinie, albo nie miałaś/-łeś dobrego fotelika RWF.





7. CZYM SIĘ RÓŻNI TANI FOTELIK OD DROGIEGO?

Najczęściej wszystkim. Pomyślisz, że jako sklep, który żyje ze sprzedaży nie możemy odpowiedzieć inaczej, ale niestety w dzisiejszych czasach cena jest jednym z najlepszych wyznaczników jakości. Zdajemy sobie sprawę, że każdy, gdyby tylko mógł, wybrałby dla swojego dziecka najdroższy model, niestety życie jest życiem i wydatków zawsze jest za dużo. W naszej ofercie znajdziesz fotele, które nie zrujnują domowego budżetu, a zapewnią naprawdę przyzwoity poziom bezpieczeństwa. Foteliki te często pochodzą od wiodących producentów, posiadają testy zderzeniowe itp. Niezależnie od tego pozostaje pytanie, czy kwota, którą przewidziałaś/-łeś na zakup fotelika jest maksymalną, jaką możesz na ten cel przeznaczyć? Podam przykład - sprzedajemy również zabawki, gry, rowerki itp. Często zdarza się, że rodzice wybierają bardzo tani fotelik i w pakiecie kupują dziecku jakąś zabawkę lub rowerek. Czy naprawdę nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na poprawę bezpieczeństwa? Pomyśl dwa razy.

8. MAM DOBRY SAMOCHÓD, WIĘC PO CO MI DOBRY FOTELIK?!

A co ma jedno do drugiego? Zasady fizyki nie zmieniają się w zależności od klasy samochodu jakim jeździsz. Im lepsze auto, tym (przeważnie) większe prędkości, a co za tym idzie przeciążenia działające na pasażerów podczas wypadku. To tak, jak byśmy bezcenną, krysztalową wazę wozili na tylnym siedzeniu, owiniętą w papier i reklamówkę tylko dlatego, że mamy drogie auto. Trochę bez sensu, prawda? Druga sprawa, że w drogim aucie tani fotelik po prostu "nie wygląda" :) 

9. ZAKUP FOTELIKA

Nie kupuj fotelików w marketach i na bazarach oraz takich, które pochodzą z nieznanego źródła (dotyczy zwłaszcza produktów używanych). Pamiętaj też, że sam fakt naklejenia na fotelik pomarańczowej naklejki homologacyjnej nie świadczy o jego jakości, a już na pewno o bezpieczeństwie!
Zawsze dopytuj sprzedawców, z którymi rozmawiasz - nawet (a raczej zwłaszcza) w dużych, sieciowych sklepach. Sprawdź, czy wiedzą o czym mówią, jakie mają doświadczenie itp. Staraj się wyczuć, czy przypadkiem nie próbują Ci czegoś wcisnąć, bo akurat na to jest w tym tygodniu target. Ktoś, kto pracuje w branży 3 miesiące, nie powie Ci o wielu rzeczach, bo po prostu o nich nie wie (i nie chodzi o zadzieranie nosa, że niby jesteśmy Alfą i Omegą - sami nie wiemy wszystkiego i ciągle się uczymy), ale tematyka bezpieczeństwa dzieci w samochodach wymaga sporej dawki wiedzy, a jeszcze większej doświadczenia. Niestety zdarza się czasem, że poziom wiedzy w sklepach zaniżają również starsi sprzedawcy, kierownicy i właściciele, którzy nie biorą udziału w trudnych, czasochłonnych szkoleniach i nie uzupełniają wiedzy, bo sądzą, że wiedzą najlepiej i widzieli już wszystko.

10. INSTRUKCJA

Po zakupie poświęć 10 minut i ją przeczytaj. Naprawdę warto. Radzimy również nie wyrzucać instrukcji obsługi - czasami trzeba do niej wrócić (zakładanie pasów po praniu tapicerki itp.).


90 procent rodziców robi to źle. Skutki mogą być tragiczne na INTERIA.TV.

11. PRANIE TAPICERKI FOTELIKA

Nie kojarzymy fotelika, w którym producent nie przewidział możliwości ściągnięcia tapicerki, więc zawsze powtarzamy: "tak - tapicerkę można ściągać do prania". Oczywiście w różnych fotelikach jest to mniej lub bardziej wygodne.  Na rynku pojawia się coraz więcej modeli, w których do ściągnięcia tapicerki nie musimy demontować pasów. I to jest naprawdę spoko. Szczegóły dotyczące prania i konserwacji znajdują się w instrukcji obsługi, więc "patrz wyżej".

12. POCENIE SIĘ DZIECKA W FOTELIKU

Pocenie się jest indywidualną cechą każdego dziecka i z doświadczenia możemy powiedzieć, że najlepiej sprawdzają się specjalne wkładki antypotowe (dobrej jakości) lub letnie pokrowce na foteliki (dostępne jako akcesoria do konkretnych marek i modeli). Oczywiście zalecamy stosowanie tylko crashtestowanych produktów, akceptowanych przez producentów fotelików lub / i przez nich oferowanych.

Zapraszamy również na kanał Centrum Fotelików:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium