Testy zderzeniowe ADAC - wyniki rundy wiosna 2023

Za nami publikacja pierwszej w tym roku rundy testów zderzeniowych ADAC 2023. Jak zawsze sprawdzone zostały najpopularniejsze modele z poszczególnych grup wzrostowych i wagowych. Wyniki jak to wyniki - mają to do siebie, że jedne są wyższe inne niższe, ale tym razem obyło się bez wpadek w kwestii samego bezpieczeństwa, choć myślę, że po części modeli spodziewaliśmy się lepszych rezultatów.

Testy zderzeniowe ADAC jesień 2022: TUTAJ

Testy zderzeniowe ADAC wiosna 2022: TUTAJ

Testy zderzeniowe ADAC jesień 2021: TUTAJ

Testy zderzeniowe ADAC wiosna 2021: TUTAJ

 

Fotelik samochodowy z testami ADAC - jak to wygląda w praktyce

Co roku na wiosnę i jesień ADAC wraz z najważniejszymi partnerami wybiera fotele z różnych grup homologacyjnych. Wybór produktów uzależniony jest w całości od decyzji ADAC, co oznacza, że to nie producenci "wysyłają" fotelik samochodowy na testy. Są one wybierane w dużym oparciu o udział danego modelu w swoim segmencie na rynku oraz jego innowacyjności. Na wynik ogólny jaki ADAC publikuje na swojej stronie składa się ocena bezpieczeństwa, obsługi, ergonomii oraz badanie na zawartość substancji szkodliwych - ten ostatni parametr rzutuje na całą ocenę końcową.  

Negatywna ocena fotelika w przypadku badania na zawartość szkodliwych substancji powoduje, że cały wynik ogólny otrzymuje ocenę negatywną, niezależnie od tego jak dany model wypadł w kontekście bezpieczeństwa. 

Samo bezpieczeństwo to 50 % całej oceny fotelika. W skład tego wchodzi test zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h (40%), test zderzenia bocznego przy prędkości 50 km/h (40%), oraz ocena przebiegu pasa oraz stabilności fotelika (po 10%). 

Kliknij TUTAJ i zobacz nasze rankingi w których wybieramy najlepszy fotelik samochodowy

My w naszym artykule posiłkujemy się wynikami publikowanymi na stronie austriackiego partnera ADAC jakim jest instytut ÖAMTC - ich wyniki są bardziej szczegółowe co powala na dokładniejsze zapoznanie się z ocenami poszczególnych parametrów. Kolejność przetestowanych fotelików ustaliliśmy na podstawie średniej arytmetycznej wyniku zderzenia czołowego i bocznego. Jeśli interesuje Was jaką ocenę dany model osiągnął w pozostałych kategoriach odsyłam do źródła TUTAJ.

Zakres ocen (oceny niemieckie więc im niższa wartość tym lepiej):

  • 0,5-1,5 - bardzo dobry
  • 1,6-2,5 - dobry
  • 2,6-3,5 - zadowalający
  • 3,6-4,5 - dopuszczający
  • 4,6-5.5 - niedostateczny

Fotelik dla noworodka - testy ADAC 2023

Miejsce Model fotelika Zderzenie czołowe Zderzenie boczne Ocena średnia
1. Joie i-Snug 2 + baza i-Base Advanced 1,1 1,6 1,35
2. Joie i-Snug 2  0,9 1,8 1,35
3. Nuna Arra Next + Base Next 1,2 2,0 1,60
4. Joie Calmi + baza Encore 3,3 0,9 2,1

Zaledwie trzy przetestowane modele w kategorii fotelik dla noworodka to efekt mniejszej ilość nowych produktów w tej grupie. Nie mniej Joie wypadł bardzo dobrze i i-Snug 2 dołączył do grona wysoko ocenionych modeli w portfolio tego producenta. Dość słabo w teście czołówki wypadł Joie Calmi ale zasadniczo jest to gondola więc rozwiązanie raczej specyficzne jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa więc sam wynik nie jest dla mnie zdziwieniem. 

Liczę, na to, że w następnej rundzie ADAC przetestuje: Britax Romer Baby-Safe 5Z, Avionaut Pixel Pro 2.0 C, czy choćby Maxi-Cosi Pebble 360 Pro. Są to nowości w ofertach tych producentów więc siłą rzeczy na testy przyjdzie nam poczekać przynajmniej do jesieni. 

Fotelik dla malucha do 105 cm  - testy ADAC 2023

Miejsce Model fotelika Zderzenie czołowe Zderzenie boczne Ocena średnia
1. Joie i-Harbour + i-Base Encore 1,9 1,0 1,45
2. Bugaboo Owl by Nuna + 360 Isofix base by Nuna 2,1 1,1 1,60
3. Kinderkraft i-Guard 2,0 1,9 1,95
4. Jane iKonic R 1,9 2,2 2,05
5. Britax Romer Dualfix M Plus 2,1 2,1 2,1
6. Britax Romer Dualfix Plus 2,1 2,1 2,1
7. Maxi-Cosi Mica Eco 1,9 2,4 2,15
8. BeSafe iZi Twist M  1,4 1,4 1,4

W kategorii fotelik dla malucha do 105 cm same obrotówki. Wszystkie zaliczyły naprawdę dobre wyniki i trudno się tutaj do kogokolwiek przyczepić. Wyjątkiem jest BeSafe. Model iZi Twist M co prawda otrzymał najwyższe wyniki w tej kategorii jeśli chodzi o bezpieczeństwo (co nie jest niczym nadzwyczajnym ponieważ jest to fotelik tyłem do kierunku jazdy bez opcji ustawienia przodem) ale ADAC dopatrzyło się zawartości naftalenu w tapicerce stąd negatywna ocena ogólna.  

W dalszym ciągu nie doczekaliśmy się testów modelu BeSafe iZi Turn. Przynajmniej do jesieni przyjdzie nam również poczekać na testy modelu Cybex Sirona Gi i-Size oraz Maxi-Cosi Pearl 360 Pro.

Fotelik dla malucha do 125 cm - testy ADAC 2023

Miejsce Model fotelika Zderzenie czołowe Zderzenie boczne Ocena średnia
1. BeSafe Stretch B 0,9 1,1 1,00
2. Avionaut Sky 2.0 1,4 1,2 1,30
3. Recario Salia 125 Kid 3,1 2,0 2,55

Wysokie wyniki jakie osiągnęły BeSafe Stretch B oraz Avionaut Sky 2.0 po raz kolejny potwierdzają wysoką skuteczność jaką w wypadku zapewnia fotelik tyłem do kierunku jazdy. Nieco słabiej wypadł Recaro Salia 125 Kid - choć jest to opcja po pierwsze dwukierunkowa po drugie wymagająca przejścia na zapięcie dziecka pasem samochodowy powyżej 105 cm, co ostatecznie wpłynęło a niższy wynik czołówki. Nie mniej wyniki nadal są pozytywne.  

Fotelik dla starszaka - testy ADAC 2023

Miejsce Model fotelika Zderzenie czołowe Zderzenie boczne Ocena średnia
1. Cybex Solution G i-Fix 2,3 1,4 1,85
2. Nuna Aace LX 2,3 1,5 1,90
3. Swandoo Charlie 3,0 1,1 2,05
4. Britax Romer Discovery Plus 2,0 2,5 2,25
5. Britax Romer Adventure Plus 2,1  2,5 2,30

 

Po niemal dwóch latach doczekaliśmy się testów modelu Solution G i-Fix - wynik nie jest dla nas zaskoczeniem. Cybex nie zaliczył do tej pory żadnego faux pas w kwestii bezpieczeństwa. Bardzo dobre noty zgarną również Nuna Aace LX. 

Zawiódł mnie jednak fotelik Swandoo Charlie - po foteliku za ponad 1200 zł spodziewałem się lepszej oceny w czołówce. Zarówno Britax Romer Discovery Plus jak i Adventrue Plus wypadły jak dla mnie zgodnie z oczekiwaniami - może to nie jest szczyt możliwości tego producenta, ale za tą cenę trudno zbliżyć się do wyniku Kidfix i-Size

Biorąc pod uwagę nowości w tej grupie mam nadzieję, że na jesień poznamy wyniki modeli Cybex Solution T i-Fix oraz Maxi-Cosi Rodifix 


 

Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie nadmienił, że same testy to nie wszystko. Fotelik musi zostać prawidłowo dobrany do dziecka i auta. Musi być też prawidłowo użytkowany. Bez tego nawet najlepszy model na niewiele się zda. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt nie sugeruj się tylko i wyłącznie testami. Podjedź do dobrego sklepu, w którym będzie możliwość przymiarki.

W salonach Centrum Fotelików zawsze możecie liczyć na naszą pomoc w doborze. Odwiedzając nasz sklep otrzymacie propozycje rozwiązań optymalnych i opartych o wasze potrzeby, wymagania i możliwości - ostateczny wybór jest jednak zawsze po stronie rodzica.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium