Jak dobrać wózek?

„Jak dobrać wózek dziecięcy?” - to pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy wózek dla noworodka, czy spacerówka dla nieco starszych dzieci, to zanim wybierzesz konkretny produkt z ogromu, jakie oferuje rynek, warto przemyśleć kilka najważniejszych kwestii decydujących o tym, który wózek sprawdzi się najlepiej i będzie odpowiedni dla ciebie i twojego dziecka.

Na rynku działamy od 2011 roku, dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że wybierając fotelik samochodowy lub wózek dziecięcy, nie każdy ma świadomość, czym warto się sugerować i co tak naprawdę jest ważne. Dlatego poniżej postaramy się omówić kilka istotnych kwestii związanych z wyborem wózka dziecięcego.

1. Zacznijmy od tego, dla jakiego dziecka przeznaczony będzie wózek.

Ze względu na anatomię, pierwszym pojazdem dla nowo narodzonego dziecka powinien być wózek głęboki. Gondola oferuje dziecku najlepszą, leżącą pozycję. Zatem wybierając wózek dla noworodka warto szukać rozwiązań 2w1. Jest to tak zwany wózek głęboko - spacerowy i zasadniczo najczęściej wygląda on tak, że początkowo na stelaż wpina się gondolę (z reguły do około 6 miesiąca życia dziecka), a nieco później w miejsce gondoli wpięte zostaje siedzisko spacerowe, dające możliwość regulacji oparcia, podnóżka i przez swoją konstrukcję pozwalające przewozić starsze dzieci. Dostępne są również rozwiązania, gdzie gondolę przerabia się w siedzisko spacerowe. Taki wózek najczęściej ma jedną ramę spacerówki i gondoli, a zmiany dokonujemy przez wpięcie odpowiedniej „tapicerki”.

Rozwiązanie dedykowane dla dzieci nieco starszych (od 6 miesiąca) to oczywiście wózek spacerowy. Jeśli kupiliście wcześniej pełny zestaw 2w1 możecie wykorzystać siedzisko spacerowe, jeżeli nie, to na rynku jest również ogromny wybór wózków typowo spacerowych, które z reguły charakteryzują się tym, że są lżejsze i mniejsze po złożeniu. Natomiast w przeciwieństwie do spacerówek z zestawów 2w1 mają najczęściej mniejsze koła i gorszą amortyzację. Coś za coś.

Oczywiście jak zwykle od reguły są również wyjątki. Do nich możemy zaliczyć m.in. takie marki jak Baby Jogger, Thule, Joie, Valco Baby, czy TFK.

 

2. Teren, na którym użytkowany będzie wózek

Bez względu na to, czy jest to wózek dla noworodka, czy dla starszego dziecka bardzo istotnym czynnikiem jest to gdzie i jak użytkowany będzie wózek. Jeśli na co dzień będą to spacery po niezbyt równej nawierzchni, warto pomyśleć o wózku z większymi kołami i lepszą amortyzacją. Będzie on większy po złożeniu i przeważnie trochę cięższy, ale dzięki temu jego prowadzenie w trudniejszym terenie będzie wygodniejsze. Typowo miejski wózek charakteryzuje się mniejszymi kołami oraz bardziej kompaktowym stelażem. Taka opcja jest lżejsza, poręczniejsza, nie zajmuje również tak dużo miejsca w bagażniku samochodu, czy małym mieszkaniu, ale nie zdaje egzaminu w terenie.

3. Rozmiar gondoli

Zasadniczo dotyczy to wyboru wózka dla noworodka, ale wbrew pozorom rozmiar gondoli ma znaczenie. Jeśli termin porodu wypada w okresie letnim, oznacza to, że moment, w którym większość maluchów wyrasta z gondoli, przypadnie w zimie. Uwzględniając śpiworki, kocyki i inne zimowe akcesoria może okazać się, że w Twojej gondoli zacznie robić się zwyczajnie ciasno. Warto zatem rozważyć te modele, w których gondola dla noworodka jest stosunkowo szeroka. UWAGA – nie przesadzajcie z rozmiarem gondoli! Wielu rodziców myśli, że będzie jeździć w gondoli, aż dziecko osiągnie rozmiary mastodonta :) i to niestety błędne założenie. Jeżeli nasza pociecha w siatce centylowej nie odstaje od rówieśników, to naprawdę większość dostępnych na rynku gondolek w zupełności da radę - nie ma co przesadzać i kupować wannę na kółkach!

 

4. Wysokość

Wybierając wózek dla dziecka, warto przemyśleć, na jakiej wysokości umieszczona jest gondola i siedzisko spacerowe. Chodzi tu w dużej mierze o Wasz komfort. Osobom wysokim zdecydowanie lepiej będzie wkładać i wyciągać dziecko z gondoli umieszczonej wyżej. Podobne jest z siedziskiem spacerowym. Wysoko umieszczone siedzisko spacerowe ma również tę zaletę, że może być wykorzystywane jako krzesełko dla dziecka w przypadku wypadów do restauracji lub kawiarni. Nie bez znaczenia jest również regulacja wysokości rączki. Nie w każdym modelu wózka da się ją ustawić odpowiednio do każdego wzrostu. Zawsze warto się przymierzyć do wózka na żywo i sprawdzić ten ogromnie ważny parametr.

5. Wymiary wózka, waga

To na co warto zwrócić uwagę to wymiary wózka oraz jego waga. Dużym wózkiem trudniej manewruje się w małych pomieszczeniach i ciasnych przestrzeniach. Warto zweryfikować również pojemność bagażnika samochodowego – jeśli wózek pochłonie jego znaczną część, może to oznaczać w przyszłości trudności ze spakowaniem się na rodzinne wyjazdy. Wózek niekiedy trzeba również przenosić (np. w blokach bez windy) – dlatego lepiej zastanowić się nad tym, czy dana konstrukcja nie jest dla Ciebie zbyt duża i ciężka.

 

6. Łatwość obsługi / intuicyjność

To, co dla jednych jest łatwe, dla innych może być trudne. Dlatego warto sprawdzić, czy obsługa najważniejszych funkcji wózka jest dla Ciebie prosta i intuicyjna. Z doświadczenia wiemy, że „siłowanie” się z wózkiem nie prowadzi do niczego dobrego i takie akcje kończą się w serwisie. Pewne czynności wymagają wprawy, pewne rutyny, jednak zdarzają się wózki z takimi patentami, że naprawdę ciężko jest stwierdzić, co autor miał na myśli... ;)

7. Wyposażenie

Istotne jest również wyposażenie. Dobrze jeśli z wózkiem otrzymamy dodatkowe akcesoria, ale jeśli ich nie ma, najczęściej można je dokupić później. Niestety pewnych rzeczy dokupić się jednak nie da. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić takie aspekty jak np. głębokość budki, pojemny kosz zakupowy, dodatkowa wkładka na siedzisku, jakość materiałów, otwory wentylacyjne itp. Wbrew pozorom taki rzeczy mają spory wpływ na walory użytkowe i zadowolenie z danego produktu. Torba do wózka, folia, śpiworek, zawieszki, uchwyt na kubek, organizer, moskitiera, parasolka i wiele, wiele innych to dodatki akcesoryjne, dostępne w ogromnej liczbie i od najróżniejszych producentów, więc tutaj możemy być spokojni.

8. Producent

Polski, czy zagraniczny? Wózek znanej marki, czy noname? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Znani producenci typu Cybex, Silver Cross, Thule, Bugaboo, Britax, Joolz, EasyWalker itd. to najczęściej wysoka jakość i nienaganne wykonanie, ciekawe wzornictwo oraz prestiż. Ale polscy producenci tacy jak Bebetto, Roan, Baby Design, Espiro czy Junama oferują dobrą jakość w świetnej cenie, a design i funkcjonalność nie pozostają w tyle w stosunku do zachodnich marek. Są też wózki z linii fashion, ale każda mama, która jest w temacie, wie, o co chodzi lepiej od nas.

9. Cena

Często wózek, obok fotelika stanowi najdroższą część wyprawki. Należy jednak pamiętać, że nie ma nic za darmo i jeżeli szukamy wysokiej jakości, świetnych materiałów, funkcjonalności i prestiżowych marek, trzeba się przygotować na wydatki. Najdroższe wózki potrafią kosztować po kilkanaście tysięcy, trafiają się też modele na specjalne zamówienie z kryształami Swarovskiego, pozłacanymi elementami, materiałami itd., ale tu już obowiązuje zasada „kto bogatemu zabroni?”.
Uważamy, że każdy sam powinien określić budżet na zakup wózka i na wstępie dodać do niego 25%. Kolejne 25% za „minę kota ze Shreka” przyszłej mamy, 25% za przekonanie, że przecież na dziecku się nie oszczędza i 25%, bo zrobimy dobrą cenę na ten droższy, który się bardziej podoba i mniej więcej tyle wydacie na swój wózek :)

Resumując: nie ma jednego, idealnego produktu dla wszystkich. Najlepszy wózek dla dziecka to przede wszystkim taki który odpowiada Twoim potrzebom, możliwościom i wymaganiom, a te - z doświadczenia wiemy - każdy ma inne. Dobrze jest też wózek zobaczyć, dotknąć, pojeździć nim. To ułatwia dokonanie wyboru, dlatego w naszym Centrum Wózków możecie skorzystać z pomocy doradców i sprawdzić osobiście, który wózek jest najlepszy dla Was i waszego dziecka. Na koniec dodamy jeszcze jedno – wózek ma się wam zwyczajnie PODOBAĆ! No bo jak będą wyglądały w albumach rodzinne sesje plenerowe z brzydkim wózkiem?!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium