Akcesoria używane przy przewożeniu dzieci – jak możemy uprzyjemnić podróż dziecku i ułatwić sobie życie?

Akcesoria używane przy przewożeniu dzieci – jak możemy uprzyjemnić podróż dziecku i ułatwić sobie życie?

Zakup dobrego fotelika samochodowego, jego odpowiedni dobór do dziecka i do auta to bezwzględnie kwestia najważniejsza (sprawdź nasz artykuł Jak dobrać fotelik samochodowy). Aby jednak nieco ułatwić sobie życie a dziecku umilić podróż, do każdego fotelik można znaleźć na rynku całą masę akcesoriów. Czy oraz kiedy są one potrzebne - o tym opowiemy poniżej.

1. Lusterko do fotelika RWF (tyłem do kierunku jazdy)

Często młodym rodzicom ciężko wyobrazić sobie podróż z dzieckiem siedzącym z tyłu w nosidełku lub foteliku RWF, podczas gdy rodzic prowadzi auto. Jak wiadomo miejsca z tyłu auta są najbezpieczniejsze, a dodatkowo większość aut nie posiada z przodu systemu ISOFIX. W związku z tym musimy kombinować z fotelikami na pasy, modelami hybrydowymi, przekładać fotel itp. O ile z nosidełkami nie ma problemu, to większy fotelik RWF, zamontowany na przednim siedzeniu najczęściej ogranicza widoczność w prawym lusterku i pomimo wydania na fotelik pokaźnej kwoty, przestaje być bezpiecznie... Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Zamontować fotelik z tyłu i zaopatrzyć się w lusterko, które możemy zamontować na zagłówku. Daje to możliwość obserwacji dziecka w lusterku wstecznym samochodu, a często zdarza się, że sam maluch jest zainteresowany widokami w lusterku, dzięki czemu jest spokojniejszy. Taka operacja wymaga od rodzica przełamania się, ale wierzcie nam – to naprawdę działa i jest o wiele bezpieczniejsze niż kombinowanie z fotelikami na przednim siedzeniu albo ustawienia siedziska przodem do kierunku jazdy.

Mimo tego, że cena takiego lusterka zaczyna się nawet od kilkunastu złotych, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie, wielkość, możliwości ustawienia kąta oraz fakt czy było ono crashtestowane. Kiepskiej jakości lusterko może stworzyć zagrożenie dla pasażerów i dziecka w razie ewentualnej kolizji. W ofercie takich producentów jak m.in. Britax Romer, Safety1St, BeSafe, DIONO znajdziemy jedne z najlepszych produktów na rynku.

   


 

2. Mata ochronna pod fotelik

Kolejnym częstym pytaniem rodziców jest to, czy dany fotelik samochodowy nie wygniecie kanapy w samochodzie, albo co zrobić by dziecko nie brudziło oparcia butami? Dzieje się tak zwłaszcza w fotelikach montowanym tyłem do kierunku jazdy (RWF). Niestety nie ma w 100% skutecznej metody na całkowite zabezpieczenie siedzenia samochodowego przed fotelikiem, zwłaszcza jeżeli są to duże RWF- y montowane na pasy. Wymagają one do montażu bardzo mocnego naprężenia pasów, co częściowo odbija się na późniejszym wyglądzie siedzeń. Można jednak w pewnym stopniu ograniczyć oddziaływanie fotelika i nóg dziecka na kanapę samochodu. Aby temu zapobiec, pomocna okaże się specjalna mata ochronna, która uchroni tapicerkę przed "wygnieceniami" wynikającymi z montażu fotelika. Unikniemy w ten sposób również zabrudzeń na oparciu kanapy i zagłówku. Koszt takiej maty, w zależności od jakości i grubości, oscyluje pomiędzy 49-259 pln. Szukając maty warto zwrócić uwagę na to czego oczekujemy – czy ma ona chronić tylko przed zabrudzeniami, czy także wygniataniem siedzenia - funkcje te nie zawsze idą ze sobą w parze. Producenci tacy jak : DIONO, Safety1St, BeSafe, Ossan, przygotowali dobrą ofertę pod tym względem. Ciekawym produktem może pochwalić się również Britax Romer.


 

3. Pokrowiec letni

Szczególnie w okresie letnim dostajemy też sporo pytań co można zrobić, żeby dziecko nie pociło się w foteliku? Brutalna prawda jest taka, że nie ma jednej, skutecznej metody na to, żeby nie pociło się wcale, jednak są sposoby, aby to pocenie ograniczyć. Producenci fotelików samochodowych oferują do swoich produktów dedykowane pokrowce tzw. tapicerki letnie. W pewnym zakresie spełniają one swoje zadanie, ale przede wszystkim pełnią funkcję higieniczną - ułatwiają łatwe zdjęcie takiego pokrowca i szybkie upranie go. Dobrym rozwiązaniem jest również wkładka antypotowa, dopasowana do fotelika odpowiedniej grupy. Z reguły cena takiej wkładki będzie proporcjonalna do efektu końcowego. Wkładki bawełniane po kilkanaście złotych, to rzeczywiście kusząca oferta, ale nie spodziewajmy się wysokiej skuteczności. Cena dobrej wkładki np. AEROMOOV czy Kuli-Muli to koszt ok. 119 pln, natomiast letnia tapicerka, to w zależności od producenta 199 – 299 pln.

 


 

4. Osłony przeciwsłoneczne

Skoro jesteśmy już na temacie letnich podróży warto zadbać też o odpowiednie zabezpieczenie przed słońcem. Aby poprawić komfort podróżowania dziecka oraz zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się pojazdu, warto zaopatrzyć się w osłonki lub rolety przeciwsłoneczne montowane na szybę. Bywają również osłony na tylną szybę, które sprawdzają się w przypadku fotelików RWF. Osłonki takie są montowane albo za pomocą przyssawek, albo elektrostatyczne, czyli na zasadzie przyciągania. Taka osłonka nie ma kleju, ani nie wymaga dodatkowych mocowań. Po prostu przykładamy ją do szyby i... to wszystko :) Dobrej jakości osłonki to koszt ok 60-70pln. Warto tu celować w produkty takich marek jak BeSafe, Britax Romer, czy Diono, które posiadają wymagane certyfikaty. Uprzedzając pytania – niestety roletki czy osłonki najczęściej nie będą w stanie dokładnie zasłonić całego okna w samochodzie, ale spełniają swoją funkcję nadzwyczaj dobrze.


 

5. Organizer na fotel

A co ze starszakami jeżdżącymi w fotelikach z ostatniej grupy? Pewnie każdy rodzic ma problem ze „skopanym” oparciem przedniego fotela, podczas gdy możemy oszczędzić sobie czasu na czyszczenie oparcia poprzez zamontowanie specjalnego ochraniacza lub organizera na oparcie siedzenia znajdującego się przed dzieckiem. Z reguły organizery posiadają dużo kieszonek i schowków, w których rodzic i dziecko może schować swoje skarby. Ceny takich ochraniaczy – organizerów oscylują w okolicach 49-69 pln. Same osłony również są spotykane, jednak ich popularność jest znacznie niższa. Najlepsze modele znajdziemy w ofercie Diono, Chicco, Britax Romer czy Safety1St.

 


 

6. Podnóżek do fotelika

Jednym z częstych problemów starszych dzieci siedzących już w foteliku przodem do kierunku jazdy są zwisające luźno nogi. Ostatnimi czasy na naszym rynku pojawiły się funkcjonalne podnóżki lub maty z podnóżkami, na których dziecko może wygodnie trzymać nogi podczas długich podróży. Warto zaopatrzyć się w takie produkty, jeżeli widzimy, że nogi dziecka opadają w dół i nie mają się na czym podeprzeć. Podczas długich przejazdów może to powodować dyskomfort i rozdrażnienie dziecka. Przykładem takiego podnóżka z crashtestem jest KneeGuard Kids 3 w cenie ok 269pln.

 

7. Opadająca głowa w foteliku

Opadająca głowa śpiącego dziecka to dość skomplikowany i poważny problem, o którym pisaliśmy TUTAJ.  Przy dobrze dobranym foteliku, problem ten dotyczy w głównej mierze starszych dzieci siedzących w fotelikach z grupy 15-36 kg (siedziska te są w głównej mierze pozbawione możliwości regulacji pochylenia, co w efekcie może skutkować opadającą głową), choć zdarza się, że dotyka to również młodsze maluchy, szczególnie te ze słabszym napięciem mięśniowym. Aby temu zapobiec pomocny może okazać się zakup takiego akcesorium jak poduszka stabilizująca Sandini SleepFix lub opaska NapUp. Jest to rozwiązanie skuteczne i bezpieczne, choć powinno zostać zastosowane dopiero po stwierdzeniu problemu opadającej głowy. Ceny takich akcesoriów oscylują w granicach 120 pln.

 

Jak widzicie temat jest bardzo szeroki – omówiliśmy tylko niektóre, najpopularniejsze akcesoria z jakimi możecie się spotkać przy okazji fotelików samochodowych. Oprócz tego na rynku można znaleźć takie akcesoria jak śpiworki dla niemowlaków, uchwyty na kubki, łączniki pasów, wkładki i cały szereg innych, mniej lub bardziej potrzebnych dodatków. Oczywiście, wszelkiego rodzaju akcesoria, które mogą się przydać podczas jazdy z dzieckiem są dostępne w sieci sklepów Centrum Fotelików, a nasi doradcy chętnie pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Zapraszamy!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium